zpět na úvodní stránku
<<< červenec
2017
září >>>

2. srpna

Umět číst cizí myšlenky. Což o to, mně by to nevadilo, ale... Problém není ani tak v tom, co by lidi četli v mé hlavě, problém vidím v tom, co bych si já musel číst v hlavách ostatních.

5. srpna

Ve své “přednášce” o rozdílech humoru v Evropě a Americe vysvětluji rozdíl v myšlení a uvažování; jiných myšlenkových pochodech. Vyslovil jsem hříšnou prosbu, že bych to chtěl zkusit na vlastní kůži. Stalo se. Jako bytostný umělec jsem pronikl do světa HTML5. Celé dny trávím bušením do klávesnice a vylaďováním webu pro Horácké divadlo. Změny v procesech myšlení jsou neuvěřitelné. Umělecká bohémská fantazie versus počítačová chladná strohost. Cítím na sobě fascinující změny v chování i jednání běžného denního stereotypu. Už chápu, proč jsou “ajťáci” tak “divní”. Nejsou, jen jejich myšlenky proudí do mozku jinou cestou.

9. srpna

Po týdnu naprostého vymílání mozku kódem HTML a CSS jsem seděl v Krumlově na “otáčku” a sledoval generálku Rusalky. Moje umělecká duše se z několikadenního komatu opět probudila a hýčká si mě ve své náruči. Úplně jsem zapomněl, jak je Rusalka nádhernou operou. Hudba i libreto. Dvořákova žena se prý lekla, když přišla Antonínovi říct, že je prostřeno k obědu. Seděl nad právě dokončovanou partiturou Rusalky a hrozně plakal. Řekl prý jen: “Už umírá.”

A Kvapilovo libreto. Nádhera... Tak alespoň pár veršů na ukázku: >>>

23. srpna

Je to zvláštní pocit: nesouhlasit s autoritou, kterou hluboce uznávám. Nesmírně si vážím současného papeže Františka, fandím mu. Ale jeho poslední výrok mě zarazil, že: zájmy uprchlíků jsou důležitější než národní bezpečnost. Jsem v rozpacích, trochu tomu nerozumím a spíš hledám, kde se stala chyba. V interpretaci? V překladu? I poskytnutí první pomoci jinému člověku mohu učinit jen tehdy, neohrozím-li sám sebe. Je to sobecké? Jsem pro pomoc uprchlíkům, ale... Zvláštní pocit. Cítím se hrozně provinile, že s papežem nemohu souhlasit. Opravdu zvláštní pocit.

<<< červenec
září >>>